Aydınlatma

LED AYDINLATMA ARMATÜRLERİ EMC TESTİ

LED Teknolojisindeki hızlı gelişme aydınlatma sektöründe son yıllarda hızlı gelişim ve değişimlere yol al açtı. Aydınlatma da teknolojinin kullanımı enerji tasarrufundan göz sağlığımıza kadar hayatımıza bir çok yararı bulunmakta.

Bir zamanlar ev aydınlatmasının standardı olan akkor ampul, yerini daha düşük enerji tüketimi eşdeğeri, özellikle teknolojinin hızla gelişmeye devam ettiği LED ile değiştirmiştir

LED Aydınlatma Armatürleri CE İşareti kapsamında bulunmaktadır ve ürün özellikleri bakımından birden çok Yönetmelik kapsamına girmektedir. Bunlardan birisi de 2014/30/AB Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliğidir.

LED-Aydınlatma Armatürleri Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliğine göre EMC Testinden başarılı olmak zorundadır.

Akkor ampulden farklı olarak, kompakt flüoresan ve LED aydınlatması hem önemli hem de iletilen ve yayılmış elektromanyetik yayılım üretme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda, cep telefonları ve aynı elektrik şebekesine bağlı diğer ürünlerle üretilen elektromanyetik bozulmalara duyarlı olabilirler.

EMC testi, aydınlatma ürününüzün elektronik emisyonlarının aynı ortamdaki diğer ürünlerin normal çalışmasını etkilemeyeceğini veya etkilenmeyeceğini gösterir.

Uyulması gereken EMC Testi Standartları Nelerdir?

2014/30/AB Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği kapsamında uygulanması geren EMC Testi Standartları:

  • TS EN 55015 Elektrikli aydınlatma ve benzer cihazların radyo bozulma karakteristiklerinin sınır değerleri ve ölçme metotları,
  • TS EN 61547 Genel aydınlatma amacıyla kullanılan cihazlar / Emu bağışıklık kuralları

 

Dikkat edilmesi lazım bazı hususlar:

Kullanılan Driver onaylı olması gerekmekte, Aydınlatma Armatürleri EMC Testi esnasında genellikle uygun olmayan driver/adaptörler sebebi ile olumsuzluk yaşayabilmektedir.

 

Aydınlatma Armatürlerinizin CE Belgesi için gerekli olan EMC Testi ile ilgili bilgi ve hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız EMC uyum testlerini gerçekleştirir ve ön taramaları yapar ve ürünün uyumsuzluğunu gidermek konusunda yardım sağlayabilir.